اینجا محل تبلیغات شماست.

Joomla 3.0براساس جدول زمانی برای انتشار نسخه های بعدی جوملا ، تیم جومیران قصد دارد بعد از انتشار نسخه کامل جوملا 3.0 ، اقدام به فارسی سازی و بهینه سازی آن برای فارسی زبانان نماید. طبق گفته پروژه جوملا ، جوملا 3.0 نسخه کامل آن 15 سپتامبر 2012 (25 شهریور 91) منتشر خواهد شد.

 البته باید اشاره کرد که جوملا 3.0 ، نسخه کوتاه مدت (STS) است و برای نصب و استفاده سفارش نمی شود. مانند جوملا 1.6 و 1.7 که اینطور بودند ولی نسخه 2.5 دارای پشتبانی طولانی مدت (LTS) می باشد. همچنین جوملا 3.5 دارای پشتبانی طولانی مدت خواهد بود. همچنین جوملا 3.0 و 3.1 پیشبینی می شود به راحتی به جوملا 2.5 ارتقا داده شود.

همچنین باید اشاره شود که بعد از کنفرانسی که جوملا برا آینده جوملا برگزار شود و طبق نظرسنجی ای که شد ، قرار شد که نسخه های آینده به ترتیب: 3.0 ، 3.1 ، 3.5 ، 4.0 ، 4.1 ، 4.5 تا... باشد. این چرخه آینده جوملاست!

ویژگی های جدید جوملا 3.0:

فعلا به طور قطعی نمی توان در این مورد چیزی گفت! انشالله بعد از انتشار جوملا 3.0 مقاله ای در این مورد قرار خواهد گرفت.

زبان نشانه گذاری و رابط کاربری(UI) جدید بر اساس بوتسترپ(Bootstrap)

مهمترین تغییر قابل مشاهده در نسخه 3.0 که مورد انتظار است، زبان نشانه گذاری و رابط کاربری(UI) جدید بر اساس بوتسترپ، فریم ورک HTML/CSS/JS از توئیتر، است. هدف این تغییر فراهم سازی مجموعه ای از استانداردهای رابط کاربری "ویدجت" است که به وسیله ی یک زبان نشانه گذاری استاندارد، به گسترش دهندگان افزونه ها و گسترش دهندگان قالب ها، امکان همکاری را می دهد. این کار به گسترش دهندگان افزونه ها امکان تمرکز بر روی قابلیت ها را می دهد و به گسترش دهندگان قالب امکان گسترش قالب ها را بدون تغییرات در افزونه های چندگانه و مختلف را می دهد. فریم ورک بوتسترپ بر اساس فریم ورک جاوا اسکریپتی jQuery می باشد. بر این اساس، به عنوان بخشی از این تغییر، انتظار می رود که jQuery به جوملا 3.0 اضافه گردد. MooTools همچنان در سیستم باقی خواهد ماند.

استفاده از بوتسترپ بدین معناست که زبان نشانه گذاری HTML برای افزونه های هسته تغییر خواهند کرد. این بدین معناست که قالب هایی که برای نسخه 2.5 نوشته شده اند، نیاز به برخی تغییرات احتمالی برای سازگاری با نسخه 3.0 دارند. ما امیدواریم که این تغییرات نسبتا ساده باشند و ما برنامه ریزی کرده ایم تا این مورد را به خوبی مستندسازی کنیم. ما همچنین امیدواریم که تغییرات مرتبط با بوتسترپ را به نسخه 2.5 بک پورت کنیم(توضیح: بک پورت به معنی اعمال تغییرات نسخه های جدید نرم افزاری، به نسخه های قدیمی است). اگر این مورد انجام شود، قالب ها می توانند هم برای نسخه 2.5 و هم برای نسخه 3.0 نوشته شوند.

پلت فرم نسخه 12.2

در جوملا 3.0 از پلت فرم نسخه 12.2 استفاده خواهد شد که امکانات جدیدی به هسته جوملا می افزاید. در این نسخه از پلت فرم انتظار داریم کلاس هایی برای پشتیبانی از ویژگی جدید مدل محتوای یکپارچه(UCM) و همچنین ساختار بهبود یافته ی مدل MVC قرار گیرد. این کلاس های جدید در کامپوننت های هسته در نسخه 3.0، مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. اما این کلاس ها برای گسترش دهندگان افزونه ها در دسترس خواهد بود تا شروع به استفاده نمایند. انتظار می رود که کامپوننت های هسته برای استفاده از کلاس های جدید پلت فرم، در سیستم مدیریت محتوای نسخه 4.0 تغییر یابند.

به عنوان بخشی از این تغییر، تعدادی از کلاس هایی که در حال حاضر در پلت فرم موجود هستند(پوشه libraries/joomla)، به سیستم مدیریت محتوا(CMS) انتقال خواهند یافت(پوشه ی libraries/cms). این مورد برای افزونه هایی که بخواهند از API برای لود این کلاس ها استفاده کنند، نمایان خواهد بود.

چگونگی بروزرسانی و سازگاری

 در جوملا 3.0 سعی شده است سازگاری را با نسخه های پیشین داشته باشد. انتظار می رود افزونه های جوملا 2.5 به جز قالب ها با کمی تغییر یا حتی بدون تغییر بر روی جوملا 3.0 بدون هیچ مشکلی کار کنند. به دلیل تغییرات زبان نشانه گذاری HTML و انتقال به بوتسترپ، قالب ها احتمالا نیاز به تغییراتی خواهند داشت. این مورد با نزدیک شدن به زمان انتشار، واضح تر خواهد شد.

تاریخ های مهم

به دلیل این که سیسیتم مدیریت محتوای جوملا بر روی یک چرخه ی انتشار زمان محور است، ما باید در مورد زمان های انتشار، سخت گیر باشیم. تاریخ های پیشنهادی بدین شرح است:

1 جولای (11 تیر ماه): بسته ی آلفای نسخه 3.0
این پکیج برای تست افزونه ها، بعد از انتقال برخی فایل های پلت فرم به پوشه CMS است. ویژگی ها تا این زمان آماده نیستند، اما اگر ویژگی هایی در این زمان آماده باشند، به بسته اضافه خواهند شد.

1 آگوست (11 مرداد ماه): بسته ی بتای نسخه 3.0
این بسته شامل تمام ویژگی هایی است که برای نسخه 3.0 موجود خواهد بود. به همین دلیل تمام ویژگی های مورد نیاز نسخه 3.0 باید تا این تاریخ به موارد پیشین اضافه گردند.

1 سپتامبر (11 شهریور ماه): بسته ی RC1 نسخه 3.0
این بسته باید به انتشار نهایی بسیار نزدیک باشد.

15 سپتامبر (25 شهریور ماه): نسخه 3.0.0

اشتراک گذاری این مطلب

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location